Memoria Bisericii
Preotul Enache Graur, în temniţele comuniste

Preotul Enache Graur, în temniţele comuniste

Adrian Nicolae Petcu, 10 Decembrie 2010

S-a născut la 21 martie 1909 în Străoanele de Sus, din ţinutul Vrancei. A urmat Seminarul Teologic "Sf. Gheorghe" din Roman, iar în 1936 a absolvit cursurile Facultăţii de Teologie din Cernăuţi.

A fost hirotonit preot după terminarea studiilor seminariale, pe seama Parohiei Bou, sat Viişoara, comuna Păuneşti. După 14 ani de slujire în această comunitate, părintele Graur s-a transferat la Biserica "Sf. Apostoli" din Focşani. La 28 aprilie 1949, a fost arestat de autorităţile comuniste sub pretextul implicării în rezistenţa armată anticomunistă din Munţii Vrancei. După îndelungi anchete, prin Sentinţa nr. 663/1950, a fost condamnat de Tribunalul Militar Galaţi la 18 ani de muncă silnică pentru "uneltire contra ordinii sociale". A fost purtat prin închisorile şi coloniile de muncă de la Galaţi, Poarta Albă, Baia Sprie, Cavnic, Oradea, Aiud, Botoşani, la 11 aprilie 1964 fiind eliberat din Penitenciarul-spital Văcăreşti. De la 1 februarie 1965, a slujit la Parohia Bilieşti, jud. Vrancea, apoi, la 1 august 1968, s-a transferat la Biserica Săpunaru din Focşani. La 1 septembrie 1987 s-a pensionat, iar la 23 decembrie 1991, părintele Graur a trecut la cele veşnice.


Galerie foto:
Lasa un comentariu

Arhivă ediții

Contactează-ne!