Activităţi de Ziua Copilului în Arhiepiscopia Sibiului

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 02 Iunie 2026

Sectorul social-filantropic al Arhiepiscopiei Sibiului a organizat de Ziua Internaţională a Copilului o activitate dedicată preşcolarilor şi elevilor din localitatea Noiștat, județul Sibiu. De asemenea, beneficiarii Centrului de recuperare „Sfântul Nectarie” din Sibiu au primit vizita studenţilor teologi.

Aproximativ 100 de copii de la grădinița și școala gimnazială din localitate au primit pachete cu dulciuri şi băuturi răcoritoare, iar activitatea a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Asociația Filantropia Ortodoxă Sibiu și de Școala Gimnazială nr. 18 din Sibiu, prin implicarea directoarei Rodica Tănasie, informează Mitropolia Ardealului. 

La activitate au participat reprezentanții Sectorului social-filantropic al Arhiepiscopiei Sibiului, inspectorii sociali pr. Adrian Roman și Marius Tălmațchi, alături de pr. Rareș Dușescu, secretar al Protopopiatului Agnita. Dincolo de caracterul festiv, activitatea a avut și o importantă dimensiune socială și educa­țio­nală, conform organizatorilor.

Activitatea de la Noiștat a făcut parte din Campania social-filantropică „Bucuria copiilor”, inițiată de Arhiepiscopia Sibiului în anul 2017. De-a lungul anilor, proiectul a oferit sprijin și momente de bucurie pentru aproximativ 2.000 de copii din diferite comunități ale județului Sibiu, în special din zone expuse riscului de excluziune socială și abandon școlar.

Tot în această perioadă, studenții Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șagu­na” din Sibiu au organizat o activitate de socializare dedicată beneficiarilor serviciilor oferite de Centrul de servicii de recuperare neuromotorie „Sfântul Nectarie” al Arhiepiscopiei Sibiului.