Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei organizează un concurs de eseuri

Un articol de: Pr. Dragoș Olteanu - 28 Feb 2025

În contextul Anului omagial al Centenarului Patriarhiei Române și Anului comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea, Sectorul învățământ și activități cu tineretul al Arhi­episcopiei Buzăului și Vrancei organizează un concurs de scriere de eseuri și lucrări științifice.

Publicul țintă sunt elevii se­mi­nariști, studenții sau absol­venții unui program de licență, master sau doctorat, din cadrul unei facultăți de teologie ortodoxă, care au primit binecuvântarea Înalt­prea­sfințitului Părinte Arhi­episcop Ciprian, necesară demersului lor academic.

Aceștia sunt invitați să scrie, abordând următoarele subiecte: Figuri marcante ale Patriarhiei Române: de la Miron Cristea până în prezent; Contribuția Patriarhiei Române la literatura, arta și edu­cația națională; Biserica Ortodoxă Română și diaspora: unitate în credință și tradiție; De la Mitropolie la Patriarhie: drumul Bisericii Ortodoxe Române de la autocefalie la patriarhat; Provocările și oportunitățile Patriarhiei Române în secolul XXI, în semn de mulțumire pentru creditul oferit de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, dar și ca o formă de recu­noaș­tere, din partea Bi­sericii, a efor­turilor lor de învă­țare.
Materialele participanților vor fi originale, scrise cu font Times New Roman, dimensiune 12, 1,5 cm spațiere între rânduri, eseurile având până la 4 pagini (sau aproximativ 2.000 de caractere), iar articolele științifice, până la 5 pagini (sau aproximativ 3.000 de caractere).

Acestea vor fi trimise, până în data de 10 mai 2025, ora 16:00, la adresa de e-mail: catehizarebzvn@gmail.com.

Lucrările vor fi selectate și jurizate de o comisie alcătuită de Sectorul învățământ și activități cu tineretul. Cele mai bune vor fi recompensate cu premii și publicate în revista eparhială „Glasul adevărului”, precum și pe celelalte canale media ale Arhi­episcopiei Buzăului și Vrancei.