CM de fotbal: Germania s-a calificat în sferturi, după 4-1 cu Anglia 4-1 în optimi

Data: 27 Iunie 2010

Germania a învins Anglia cu scorul de 4-1 (2-1), astăzi, la Bloemfontein, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

Miroslav Klose (20), Lukas Podolski (32), Thomas Muller (67, 70) au marcat pentru Germania, care va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Argentina şi Mexic, în vreme ce pentru englezi a punctat Matthew Upson (37), rămânând cu nemulţumirea faptului că nu le-a fost acordat un gol la scorul de 2-1 pentru echipa germană. Germania a luat o mică revanşă după golul lui Geoff Hurst din finala CM din 1966, când Anglia a câştigat finala cu 4-2, după un gol controversat. Germania va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Argentina şi Mexic, pe data de 3 iulie, de la ora 17.00.