CM de fotbal: Spania s-a calificat în sferturi după victoria din optimi cu Portugalia, scor 1-0

Data: 29 Iunie 2010

Spania a învins Portugalia cu scorul de 1-0 (0-0), marţi, la Cape Town, în ultimul meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud. David Villa a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 63, iar Spania va juca în sferturile de finală cu Paraguayul. Succesul Spaniei vine la exact doi ani după o mare performanţă. Pe 29 iunie, în urmă cu doi ani, Spania învingea Germania cu 1-0, în finala EURO 2008, prin golul marcat de Torres.

Lusitanii au încheiat meciul în 10 oameni, după eliminarea lui Ricardo Costa pentru lovirea cu cotul a lui Capdevilla. Spania, cu jocul său de pase extraordinar, a avut câştig de cauză în faţa unei echipe portugheze prea defensive, care nu a ştiut să pună în valoare talentul lui Ronaldo, mai mereu izolat în avanposturi. Cu golul marcat în poarta Portugaliei, David Villa a ajuns la cota 4 la acest Mondial şi i-a egalat în fruntea ierarhiei golgeterilor pe argentinianul Gonzalo Higuain şi pe slovacul Robert Vittek.