Competiţia sportivă „Campionii Bucuriei”, la final

Un articol de: Ioan Bușagă - 10 Iunie 2017

Câştigătorii etapelor locale ale competiţiei sportive „Campionii Bucuriei”, organizată de Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, au participat joi, 8 iunie, la etapa finală. „Evenimentul s-a desfă­șurat în parcul Lunca Argeșului din municipiul Pitești, iar startul a fost dat de chiriarhul eparhiei, IPS Părinte Arhiepiscop Calinic. Cei 60 de participanți din clasele V-VIII, câte 12 premianți din fiecare protoierie, au fost reparti­zați pe grupe de vârstă, iar distanţa parcursă a fost de 500 de metri, până la biserica maramu­reșeană.

Câștigătorii acestei finale, clasele V-VI, respectiv VII-VIII, sunt: locul I - Andrei George Nicolae, George Iordache/ Loredana Băloi, Ana Maria Cârstoiu; locul II - Ion Andrei Dobre, Denis Chingaru/ Maria Miruna Popescu, Georgiana Elena Iordache; locul III – Robert Gabriel Istrate, Ștefan Cârstoiu/ Georgiana Stăncescu, Antonia Ma­riuț.

Câştigătorii au primit medalii, diplome și premii în bani. De asemenea, fiecare participant a primit gratuit un tricou ins­cripționat cu sigla eparhiei”, informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului.

Proiectul „Campionii Bucuriei” a fost iniţiat în anul 2013, dar, pe lângă activităţile sportive, au fost incluse cu timpul şi alte programe duhovniceşti, culturale, educaţionale și social-filantropice.