Episcopul Sloboziei și Călărașilor la ceas aniversar

Episcopul Sloboziei și Călărașilor la ceas aniversar
Un articol de: Diac. Andrei Butu - 03 Feb 2025

Preasfințitul Părinte Vin­cen­țiu, Episcopul Sloboziei și Călă­rașilor, a sărbătorit duminică, 2 februarie, împlinirea a 31 de ani de arhierie. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Slobozia.

În cuvântul de învățătură, Prea­sfințitul Părinte Episcop Vincențiu a vorbit despre roadele duhovnicești pe care le primim în viața noastră atunci când ne încredințăm lui Dumnezeu: „Credința vine din auzire. Sutașul și femeia cananeeancă nu L-au cunoscut pe Mântuitorul Iisus Hristos, dar au auzit despre minunile pe care le făcea. Din discuția avută cu Mântuitorul a răzbătut credința femeii cananeence și L-a făcut pe Mântuitorul să spună: «Mare este credința ta, femeie, fie ție după cum voiești», iar în acel moment, ne spune Sfântul Evanghelist Matei, fiica ei s-a vindecat. Iată, puterea credinței, a nădejdii la care suntem chemați să o avem în Mântuitorul, Cel care este lumina lumii”.

La momentul rânduit, ierarhul l-a hirotonit întru preot pe diaconul Nikolas Adrian Dinu, pe seama Parohiei Siliștea din Protopopiatul Lehliu, se arată pe sfesc.ro

Cu prilejul împlinirii a 31 de ani de la hirotonia întru arhiereu, Preasfinția Sa a acordat ranguri mai multor clerici din eparhie. La final, a fost săvârșit și un polihroniu.

La slujbă au participat numeroși credincioși și reprezentanți ai auto­rităților centrale, județene și locale, potrivit sursei citate.

Preasfințitul Părinte Vincențiu a fost hirotonit întru arhiereu în Catedrala Mitropolitană „Sfântul Spiridon”-Nou, Paraclis Patriarhal, din București, la data de 2 februarie 1994.