Maraton pe Via Transilvanica

Un articol de: Cristina Zamfirescu - 19 August 2026

Peste 560 de competitori din întreaga ţară sunt aşteptaţi sâmbătă, 22 august, în campusul asociaţiei Tăşuleasa Social din judeţul Bistriţa-Năsăud, pentru a participa la cea de-a cincea ediţie a Via Transilvanica Maraton. Potrivit informaţiilor publicate pe site-ul competiţiei, cei mai mulți sportivi s-au înscris la proba de semimaraton (254), urmată de cros (151), maraton (121), mountain-bike (27) şi e-bike (9). 

La această ediţie aniversară, toate cursele vor avea loc în sens invers faţă de anii trecuţi „pentru a-i pune puţin în dificultate pe sportivii noştri”, susţin organizatorii într-un mesaj postat pe Facebook. În timp ce concurenții vor alerga sau vor pedala, alte o sută de persoane vor putea participa la o drumeţie pe Via Transilvanica, de la kilometrul 0 al traseului. Pentru copii, campusul Tăşuleasa Social se va transforma în teren de joacă şi de descoperire. Aici, micii susţinători ai concurenţilor vor picta tricouri, îşi vor testa energia la cursa de un kilometru şi pe tobogane gonflabile, iar la final îşi vor sărbători efortul cu o îngheţată.

Traseul de lungă distanţă Via Transilvanica este un proiect lansat în urmă cu opt ani şi străbate, de-a lungul celor peste 1.400 km, zece judeţe ale României, de la Putna până la Drobeta-Turnu Severin.