Rednic debutează cu victorie pe banca Rapidului

Un articol de: Narcis Pohoaţă - 22 Octombrie 2007

Rapid Bucureşti s-a impus sâmbătă seară cu scorul de 2-0 în faţa Politehnicii Iaşi, în Copou, antrenorul giuleştenilor, Mircea Rednic, debutând astfel cu o victorie în noul mandat pe banca tehnică a Rapidului. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Săpunaru (26) şi Buga (50).

După meci, antrenorul lui Poli, Ionuţ Popa, a declarat că, indiferent ce s-ar spune, a câştigat echipa mai valoroasă. „Ne-a bătut o echipă mai bună. Am încercat să-i surprindem, am jucat ofensiv, dar în prima repriză am primit un gol la care nu m-am aşteptat. În repriza a doua am riscat, am jucat chiar şi cu patru atacanţi, dar jucătorii pe care i-am introdus în teren nu au dat randament. Se pare că avem nişte limite“. De cealaltă parte, Mircea Rednic a comentat astfel prima sa partidă oficială câştigată în calitate de antrenor la Rapid, în noul mandat: „Am obţinut o victorie importantă şi îi felicit pe jucători. Îmi pare rău că nu am înscris mai multe goluri, pentru că ne-am creat foarte multe ocazii“. Rezultatele etapei a XI-a: „U“ Craiova - „U“ Cluj 1-1 (Park â47 autogol - Alin Savu â82) Buzău - Mioveni 0-1 (Daouda â27) Poli Ştiinţa Timişoara - Oţelul Galaţi 4-1 (Borş â39 autogol, McKain â40, Karamian â60, â70 - Daniel Stan â35) Politehnica Iaşi - Rapid 0-2 (Săpunaru â26, Buga â51) Ceahlăul - FC Vaslui 1-1 (Roberto Ayza â49 - Marko Ljubinkovic â10) Pandurii - Dinamo 0-1 (Andrei Mărgăritescu â27) Farul - UTA 1-0 (Emil Nanu â4) CFR Cluj - Urziceni 2-0 Meciul Steaua - Bistriţa a fost amânat. Programul etapei viitoare, a XII-a: Vineri, 26 octombrie UTA - Poli Iaşi (Telesport, ora 15.00) Sâmbătă, 27 octombrie Oţelul - „U“ Craiova (Kanal D, 14.00) Bistriţa - Buzău (Telesport, ora 15.00) „U“ Cluj - Steaua (Naţional TV, ora 15.00) Dinamo - Poli Timişoara (Antena 1, ora 20.45) Duminică, 28 octombrie Vaslui - Farul (TVR, ora 15.00) Urziceni - Pandurii (Naţional TV, ora 15.00) Mioveni - Ceahlăul (Telesport, ora 16.30) Rapid - CFR Cluj (Kanal D, ora 20.30)