Slujire arhierească în parohiile sălăjene Bălan şi Valea Loznei

Un articol de: Ionuţ Chifa - 29 Iulie 2025

Preasfințitul Părinte Benedict, Episcopul Sălajului, a săvârşit Sfânta Liturghie în Biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Parohia Bălan, Protopopiatul Jibou, județul Sălaj, în Duminica a 7-a după Rusalii (a Vindecării a doi orbi și a unui mut din Capernaum), 27 iulie, zi în care este prăznuit Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon. După citirea pericopei evanghelice, ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură în care a tâlcuit înțelesurile duhovnicești ale textului biblic ce relatează vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum de către Mântuitorul Iisus Hristos.

La final, preotul paroh Vasile Trifan a evidenţiat mai mulţi credincioşi care s-au implicat în activitatea din parohie. 

Sâmbătă, 26 iulie, în Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, din Parohia Valea Loznei, Protopopiatul Jibou, Preasfinţitul Părinte Benedict a săvârşit Sfânta Liturghie şi a rostit un cuvânt de învățătură, în care a oferit îndemnuri pastorale, subliniind responsabilitatea, discernământul și jertfelnicia necesare slujirii preoţeşti. 

La momentul liturgic rânduit, ierarhul l-a hirotonit întru preot pe diaconul Vasile Ionuț Aldea, acesta urmând să slujească comunitățile euharistice din Parohia Valea Loznei, cu filia Preluci. 

Pr. Dan Dregan, protopop de Jibou, a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Benedict pentru binecuvântarea adusă comunității și a prezentat câteva repere din istoria parohiei, precum și aspecte legate de viața liturgică și pastorală a acesteia.