Victorie magnifică pentru Oltchim în Liga Campionilor

Data: 30 Octombrie 2007

Oltchim Rm. Vâlcea a învins formaţia daneză Viborg HK, una dintre cele mai bune formaţii din Europa, cu scorul de 33-30 (18-15), pe teren propriu, în prima etapă a Grupei D din Liga Campionilor la handbal feminin. În faţa a peste 2.000 de spectatori, prezenţi în Sala Sporturilor „Traian“, Oltchim a început excelent meciul cu una din favoritele competiţiei în acest sezon. Elevele lui Gheorghe Tadici au condus în permanenţă, cu cel puţin două goluri, dar diferenţa a ajuns chiar şi la şase goluri în minutul 13 (10-4), graţie unui joc bun de atac şi a intervenţiilor formidabile ale Luminiţei Dinu în poartă. A urmat o cădere de cinci minute a vâlcencelor, iar danezele au marcat de patru ori consecutiv (trei prin Jurack), iar scorul a ajuns la 10-8 (â18). În continuare, campioana României a jucat bine, chiar dacă a ratat destul de mult, intrând la pauză cu un avantaj de trei goluri pe tabelă, 18-15. Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, avantajul echipei noastre reducându-se cu timpul, iar egalitatea s-a consemnat din nou în minutul 34, 24-24. Finalul a fost incandescent: Oltchim conducea cu 30-28 (â56), dar oaspetele au marcat imediat de două ori şi au egalat, la 30-30. Oltchim reuşeşte apoi trei goluri consecutive, Tolnai e imbatabilă în poartă şi echipa lui Tadici câştigă meritat cu 33-30, în faţa câştigătoarei competiţiei în 2006. Pentru Oltchim au evoluat: Dinu, Pâslaru, Tolnai - Beşe (4), Ivan, Lecuşanu (1), Luca (2), Maier (9), Meiroşu (4), Olteanu (3), Gâlcă-Stanca (10), Vădineanu. Antrenor: Gheorghe Tadici. Într-un alt meci din prima etapă a Grupei D, Buducnost T-Mobile Podgorica (Muntenegru) a dispus de Budapest Bank-Ferencvaros TC cu 22-19 (11-9). Oltchim va juca următorul meci pe 4 noiembrie, în deplasare, la Budapesta, iar Viborg pe teren propriu, contra lui Buducnost Podgorica. (D.T.)