„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Sfântul Teodor Stratilat sărbătorit în București
Credincioșii Parohiei „Sfânta Fecioară Maria”-Dristor din Protopopiatul Sector 3 Capitală și-au cinstit, în 8 februarie, cel de-al doilea ocrotitor, pe Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat. Sărbătoarea hramului a început duminică seara, când părintele paroh Ioan Gheorghe Țeugea a săvârșit slujba Vecerniei și Acatistul Sfântului Mare Mucenic Teodor Stratilat împreună cu părintele coslujitor Adrian Niță, cu părintele Constantin Protopopescu, parohul bisericii din Șindrilița (judeţul Ilfov), și părintele diacon Andrei Mănescu de la Biserica „Soborul Maicii Domnului” din Protoieria Sector 3 Capitală. Ieri, în zi de hram, după Sfânta Liturghie, slujitorii și credincioșii s-au rugat la slujba Parastasului pentru odihna sufletelor ctitorilor, miluitorilor și făcătorilor de bine ai acestei biserici trecuți la Domnul, în frunte cu cei doi care la Botez au primit numele Sfântului Teodor Stratilat: Patriarhul Teoctist Arăpașu și arhitectul Teodor Alecu. Cu sprijinul Consiliului și al Comitetului parohial, toți credincioșii prezenți la sărbătoarea Bisericii „Sfânta Fecioară Maria”-Dristor au primit câte un pachet cu alimente. Acesta a fost primul hram al Sfântului Mare Mucenic Teodor Stratilat în biserica mare a parohiei, sfințită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în ziua de 7 iunie 2015.



.jpg)
