CM de fotbal: Uruguay s-a calificat în sferturi, după 2-1 cu Coreea de Sud în optimi

Data: 26 Iunie 2010

Uruguay a învins Coreea de Sud cu scorul de 2-1 (1-0), astăzi, la Port Elizabeth, în primul meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud şi s-a calificat în sferturile de finală.

Luis Suarez a a marcat pentru uruguayeni în minutele 8 şi 80, iar Lee Chung-yong a punctat în min. 68 pentru sud-coreeni. Sud-americanii vor juca în sferturi cu învingătoarea din meciul SUA - Ghana, care va avea loc în această seară, având astfel şanse reale de a atinge semifinalele. De remarcat că Uruguay a primit primul gol la acest Mondial în partida cu sud-coreenii. Coreea de Sud a ajuns pentru a doua oară în optimile de finală ale competiţiei în opt participări, după ce a reuşit premiera în 2002, la turneul organizat împreună cu Japonia, când s-a oprit în semifinale.