Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Colinde şi daruri la Palatul Patriarhiei

Colinde şi daruri la Palatul Patriarhiei

Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Ioan Bușagă - 16 Dec, 2010

În Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit marţi, 14 decembrie, grupul de colindători ai Oastei Domnului şi grupul de colindători din partea ASCOR Bucureşti. Fiecare colindător a primit câte un dar din partea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române.

Potrivit tradiţiei, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel primeşte grupuri de colindători care vestesc bucuria Praznicului Naşterii Domnului. În seara zilei de marţi, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a fost colindat de grupul de colindători ai "Oastei Domnului", coordonaţi de părintele Ştefan Tigău, preot slujitor la Capela "Sfânta Elisabeta" şi "Sfânta Elena", paraclis universitar Cotroceni. "Ne bucurăm că veniţi în fiecare an şi în acelaşi timp ne bucurăm că aveţi o lucrare misionară printre tineri şi aveţi o mulţime de studenţi acolo în jur. Când se va termina biserica de pictat şi va fi redată slujbelor religioase, atunci o să mai staţi de vorbă cu cei care sunt în jur prezenţi acolo şi aceasta înseamnă că deodată păstrăm tradiţia noastră ortodoxă, dar şi ieşim în întâmpinarea celor care au nevoie de un sfat bun, de o încurajare, de o lumină a Evangheliei Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Vă felicităm şi vă dorim sărbători binecuvântate", a spus Preafericirea Sa.

100 de tineri colindători în Sala Europa Christiana

"Este o mare bucurie să ne găsim aici la acest ceas al sărbătorii Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos şi o mare bucurie să-l colindăm cu această ocazie pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Am dorit să aducem această stare de bucurie şi Întâistătătorului Bisericii noastre şi apoi tuturor care ne vor primi cu colinda", a mărturisit părintele Ştefan Tigău.

De asemenea, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în Sala Europa Christiana aproape 100 de membri ai ASCOR Bucureşti. Tinerii au interpretat colinde tradiţionale româneşti. "Asociaţia Studenţilor Ortodocşi Români are o şansă mare, şi anume aceea de a binevesti iubirea lui Dumnezeu faţă de oameni şi de a menţine în rândurile tineretului, în rândul studenţilor flacăra credinţei, mai ales într-o lume din ce în ce mai indiferentă la valorile spirituale, întrucât astăzi se constată că pentru unii oameni singura valoare universală care a rămas sunt banii. Pentru noi, credinţa, nădejdea şi dragostea sunt valorile universale cele mai importante pentru că în ele se află arvuna vieţii veşnice. Cel mai frumos lucru pentru un tânăr este căutarea în lumea aceasta a ceea ce nu este din lumea aceasta, şi anume Împărăţia cerurilor, cum spune Sfântul Grigorie de Nyssa. Legătura vie cu Preasfânta Treime este cea mai frumoasă cultură a sufletului, indiferent de cultura şi erudiţia fiecărui om", a arătat Preafericirea Sa.

"Bucuria este dimensiunea fundamentală a vieţii creştine"

În continuare, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat importanţa transmiterii bucuriei celor de lângă noi. "Transmiteţi multă bucurie fiindcă bucuria este dimensiunea fundamentală a vieţii creştine. Sfântul Apostol Pavel spune: "Cu toate necazurile pe care le am, sunt plin de bucurie". Bucuria este simţirea prezenţei harului lui Dumnezeu în viaţa noastră. Este o legătură între şi , adică harul lui Dumnezeu care lucrează în oameni. Este sentimentul prezenţei lui Dumnezeu în viaţa noastră şi această bucurie este rezultatul întâlnirii noastre cu Dumnezeu. Avem o mare misiune de a transmite bucuria ca roadă a Duhului Sfânt în viaţa noastră, mai ales că există şi multă întristare şi singurătate în lume, multă dezorientare", a spus Întâistătătorul Bisericii noastre.

Tinerii din ASCOR Bucureşti au organizat în aceste zile mai multe recitaluri de colinde tradiţionale în spitalele bucureştene, în azilurile pentru bătrâni sau în căminele studenţeşti.

"Tinerii din ASCOR sunt studenţi care au crescut şi cresc sub streaşina bisericii, în jurul Sfântului Altar. Au colindat în căminele studenţeşti, în azilurile de bătrâni, în orfelinate şi în spitale şi mai au câteva zile de colindat. În seara aceasta au fost primiţi de Patriarhul României şi aceasta este o mare bucurie pentru noi toţi", a spus părintele profesor Vasile Gavrilă, coordonator ASCOR Bucureşti.

Fiecare colindător a primit din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel câte un dar.