„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Hramul Mănăstirii Săraca, prăznuit de sute de pelerini
Praznicul "Schimbarea la Faţă a Domnului" a fost un bun prilej pentru sute de pelerini de a-şi îndrepta paşii spre Sfânta Mănăstire Săraca, de la marginea satului Şemlacu Mic din judeţul Timiş, care şi-a sărbătorit la această dată hramul istoric.
Mulţi dintre credincioşi au sosit la mănăstire încă din ajunul praznicului, pentru a participa în rugăciune şi priveghere de toată noaptea la întreg programul religios oficiat cu acest prilej.
Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, în ziua praznicului a fost prezent în mijlocul obştii monahale şi a pelerinilor PS Paisie Lugojanul. Preasfinţia Sa a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, condus de pr. Ioan Prisăcean, protopopul Detei, şi protos. Climent Vântu, stareţul mănăstirii. În cadrul slujbei, după Rugăciunea Amvonului, a fost oficiată slujba de binecuvântare a roadelor viei, o rânduială unică în an, care prevede începutul binecuvântat al gustării strugurilor. Apoi ierarhul şi soborul slujitorilor şi al credincioşilor s-au îndreptat spre cimitirul mănăstirii, unde a fost săvârşită slujba Parastasului pentru vieţuitorii şi ostenitorii aşezământului monahal trecuţi la Domnul.
În finalul programului religios închinat hramului istoric al Sfintei Mănăstiri Săraca, toţi credincioşii prezenţi au luat parte la o agapă frăţească oferită de obştea mănăstirii spre slava şi mulţumirea Bunului Dumnezeu. (George Giurgiu)



.jpg)
