Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Hramul Seminarului Teologic Ortodox din Târgoviște

Hramul Seminarului Teologic Ortodox din Târgoviște

Un articol de: Ziarul Lumina - 17 Noi, 2018

În ziua de prăznuire a Sfântului Ioan Gură de Aur, 13 noiembrie, și-a sărbătorit hramul și Seminarul Teologic Ortodox din Târgoviște. La eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, și părinți consilieri de la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei. În prima parte a zilei, la Sfânta Liturghie săvârșită la Catedrala Arhiepiscopală din Târgoviște au participat profesorii și elevii școlii, iar cuvântul de învățătură a fost rostit, cu acest prilej, de către pr. prof. dr. Marian Bugiulescu. La final, elevii și profesorii au fost binecuvântați de chiriarhul locului. În cuvântul său, Înaltprea­sfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, a evocat personalitatea și lucrarea Sfântului Ioan Gură de Aur, arătând actualitatea sa misionară și pastorală și în același timp a subliniat necesitatea culturii, după exemplul Sfinților Părinți, pentru o bună înțe­le­gere și propovăduire a cuvântului lui Dumnezeu, dar și nevoia aprofundării conștiinței misionare din partea elevilor seminarului, pentru a sprijini activitatea Bisericii noastre în contemporaneitate, ne-a transmis Biroul de presă al Eparhiei Târgoviștei.

În ajun, luni, 12 noiembrie, în cadrul programului festiv dedicat hramului acestei școli teologice, s-a desfășurat Conferința națională „100 România. Unitate, Ortodoxie și Românism”, în sala de festivități a seminarului, la care au luat parte perso­nalități ce au aprofundat diferite aspecte ale implicării Bisericii noastre străbune în realizarea unității naționale.