În Parohia Mâtnicu Mare din Protopopiatul Caransebeș, județul Caraș‑Severin, se desfășoară în această perioadă tradiționalele seri duhovnicești. În ajunul sărbătoririi Sfintei Mare Mucenițe Varvara
Ierarh din Cipru în vizită la Buzău
Duminica trecută a fost o zi specială pentru credincioşii din Buzău. La Catedrala Arhiepiscopală „Înălţarea Domnului“ din oraş, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, împreună cu Preasfinţitul Grigorie, Episcop de Mesaoria din Biserica Ortodoxă a Ciprului.
În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Ciprian l-a prezentat pe ierarhul cipriot credincioşilor prezenţi în biserică. „În această duminică, iubiţi credincioşi, aţi observat că noi am avut ca oaspete un episcop din Biserica Ortodoxă a Ciprului, pe Preasfinţitul Părinte Grigorie, Episcop de Mesaoria. Preasfinţia Sa este un cunoscut al meu de mai multă vreme, pentru că ne-am întâlnit la foarte multe evenimente interortodoxe. Preasfinţia Sa a avut bunăvoinţa să ne viziteze eparhia şi, iată, să slujim astăzi împreună Sfânta Liturghie. În insula Cipru au mers şi ierarhi de-ai noştri, iar foarte mulţi români şi-au găsit acolo rostul în viaţă şi, totodată, oblăduire din partea Bisericii Ciprului, a ierarhilor ciprioţi“, a spus IPS Arhiepiscop Ciprian.
De asemenea, ierarhul oaspete a mulţumit pentru primirea călduroasă şi a apreciat catedrala de la Buzău. „Bucuria mea este deosebit de mare şi, totodată, emoţia pe care am trăit-o astăzi, când Dumnezeu a binecuvântat să slujim împreună în această frumoasă şi măreaţă catedrală. M-am încredinţat încă o dată că suntem cu toţii fraţi în Hristos, că ne împărtăşim din acelaşi Potir şi mărturisim aceeaşi credinţă în Preasfânta Treime şi în Mântuitorul Iisus Hristos Cel răstignit şi înviat“, a spus PS Episcop Grigorie.
Ca semn de mulţumire pentru vizita făcută la Buzău, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Ciprian i-a oferit în dar Preasfinţitului Episcop Grigorie o cruce de binecuvântare, ne-a transmis Dragoş Olteanu, consilier media eparhial. În cadrul Sfintei Liturghii, IPS Arhiepiscop Ciprian l-a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Costel Stoica. Răspunsurile liturgice au fost date de Corala mixtă „Neagu Ionescu“ a Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei.
Oaspetele din Cipru a mai vizitat Centrul eparhial şi alte obiective religioase din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei.






.jpg)
