Ziua de 3 iunie 2026 va rămâne întipărită în inimile comunității Seminarului Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț ca o zi a recunoștinței, încărcată de emoție și speranță. Într-o atmosferă de sărbătoare, elevii claselor a XII-a Teologie Ortodoxă și Patrimoniu Cultural și-au luat rămas-bun de la anii formării liceale, în cadrul cursului festiv al promoției 2022-2026.
Întâlnirea alcoolicilor anonimi la Roman
La inițiativa grupului AA (alcoolici anonimi) Renașterea din municipiul Roman și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, la Centrul de reabilitare „Pantanassa”, aflat în incinta Liceului Teologic „Episcop Melchisedec”, a avut loc întâlnirea regională AA, unde au fost dezbătute două teme: „Viața în abstinență în perioadele de criză” și „Alcoolismul între binecuvântare, alegere sau boală”.
Discuțiile s-au desfășurat în prima parte cu prezentarea unor referate susținute de membri de marcă ai grupului, iar în partea a doua a sesiunii au avut loc discuții și apoi concluzii din partea majorității grupului. La finalul întâlnirii, membrii grupului au fost pelerini la Catedrala Arhiepiscopală, unde au fost întâmpinați de părintele arhimandrit Andrei Ioniță, care le-a fost ghid.



.jpg)
