Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri La parohia Uda, pelerinajele au devenit o tradiţie

La parohia Uda, pelerinajele au devenit o tradiţie

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 22 Aug, 2007

▲ Săptămâna trecută, 27 de credincioşi din parohia Uda, comuna Tătăruşi, au participat la un pelerinaj la mănăstirile din jurul oraşului Piatra Neamţ ▲ A fost al treilea pelerinaj organizat anul acesta de parohia amintită ▲ În viitorul apropiat, parohia va organiza un pelerinaj cu enoriaşii stabiliţi în străinătate şi veniţi în concediu în această perioadă a anului ▲

Credincioşii din parohia „Naşterea Maicii Domnului“ din localitatea Uda, comuna Tătăruşi, judeţul Iaşi, Protopopiatul Paşcani, au participat, sâmbătă, 18 august a.c., la un pelerinaj la câteva din mănăstirile din jurul municipiului Piatra Neamţ. Pelerinajul a fost organizat de parohia amintită în colaborare cu Protopopiatul Paşcani. Grupul de pelerini, format din 27 de credincioşi ai parohiei din Uda, au avut posibilitatea să vadă câteva dintre mănăstirile celebre din zona Neamţului. „Pelerinajul a fost organizat din dorinţa de a îmbunătăţi viaţa duhovnicească a credincioşilor din parohia noastră. L-am numit «Creştinismul românesc», pentru că, noi considerăm că prin aceste manifestări, descoperim locurile pline de spiritualitate ale ţării noastre. Am plecat de la biserica parohiei şi am vizitat Mănăstirea Sihăstria Tarcăului, Mănăstirea Pângăraţi, Mănăstirea Bisericani, Mănăstirea Bistriţa, Mănăstirea Nechit şi Mănăstirea Horaiţa. Pelerinii au fost însoţiţi de tânărul Răzvan Pintilie, elev la Seminarul Teologic Ortodox Liceal «Sf. Vasile cel Mare» din Iaşi. Acesta a fost un ghid bun pentru grupul de pelerini, explicându-le istoria locurilor şi prezentând importanţa monahismului pentru spiritualitatea creştină“, am aflat de la parohul de la Uda, pr. Vasile Pintilie.

Al treilea pelerinaj din acest an

Pelerinajul de săptămâna trecută nu a fost singurul eveniment de acest gen organizat de parohia „Naşterea Maicii Domnului“ din Uda. Începând cu luna iunie, credincioşii din Uda au participat la trei pelerinaje. „Am organizat aceste pelerinaje pentru reînnoirea şi îmbunătăţirea vieţii spirituale a credincioşilor din parohia «Naşterea Maicii Domnului» din Uda. Primul a fost pelerinajul «Mănăstiri nemţene», şi s-a desfăşurat în jurul oraşului Târgu Neamţ, al doilea, în luna iulie, pelerinajul «Pe urmele Sfântului Voievod Ştefan cel Mare», în Bucovina, iar al treilea, în august, «Creştinismul românesc». De asemenea, în urma îndemnului IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi Locţiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, adresat tuturor parohiilor din Arhiepiscopia Iaşilor, parohia noastră va organiza o întâlnire cu fiii întorşi din străinătate, care nădăjduim că se va concretiza şi într-un pelerinaj. Sperăm să putem pune în aplicare aceste proiecte ale parohiei, prin care să arătăm credincioşilor valorile creştine de la noi“, ne-a mai spus pr. Pintilie.