Credincioșii bucureșteni au participat astă‑seară, 8 aprilie, la Catedrala Patriarhală din București, unde, potrivit rânduielii liturgice tradiționale a Săptămânii Sfintelor Pătimiri, a fost săvârșită cea de‑a patra Denie, corespunzătoare Sfintei Zi de Joi. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai sfântului lăcaș. La final, părintele prof. univ. dr. Nicușor Beldiman, consilier patriarhal în cadrul Sectorului teologic‑educațional al Administrației Patriarhale și cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, a rostit un cuvânt de învățătură.
Manifestare culturală la bustul lui Mihai Eminescu din Caransebeș
În parcul din Piața Revoluției a municipiului Caransebeș, în proximitatea bustului poetului național Mihai Eminescu, s-a desfășurat miercuri, 15 ianuarie, o manifestare culturală, dedicată acestui „Luceafăr” al culturii naționale. Din încredințarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, evenimentul ce a debutat cu o rugăciune pentru Mihai Eminescu a fost moderat de părintele arhimandrit Casian Rușeț, consilier cultural al eparhiei.
În continuare a fost prezentată o scurtă biografie a poetului Mihai Eminescu de către elevi ai Colegiului Național „C.D. Loga”, coordonați de prof. Ariana Covaci, precum și lectură din opera poetului Mihai Eminescu de către elevi ai Colegiului Național „Traian Doda”, coordonați de prof. Ana Borcean.
De asemenea, Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului a oferit un moment muzical.
„Ziua Culturii Naționale a fost celebrată pentru prima dată în fața bustului poetului național Mihai Eminescu, inaugurat anul trecut în centrul municipiului Caransebeș. Faptul că acest bust străjuiește municipiul Caransebeș din inima acestuia și avem prilejul ca la Ziua Culturii Naționale să ne aflăm în fața lui confirmă că municipiul nostru a fost dintotdeauna o cetate culturală, iar această cultură românească a poporului nostru a rezistat aici în vremuri grele, vremuri pe care și poetul Mihai Eminescu le-a petrecut în viața lui scurtă, dar intensă”, a afirmat părintele arhim. Casian Rușeț.



.jpg)
