Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „Meletie - amintiri despre sat, biserică şi oameni“

„Meletie - amintiri despre sat, biserică şi oameni“

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 02 Iun, 2014

La Editura Episcopiei Giurgiului a apărut de curând lucrarea „Meletie - amintiri despre sat, biserică şi oameni“, scrisă de: pr. Mihail Constantin Balaban şi Ionel Florin Neghină. Lansarea cărţii a avut loc sâmbătă, 31 mai, la Parohia „Naşterea Maicii Domnului“ - Meletie, Protopopiatul Giurgiu, în prezenţa Preasfinţitului Ambrozie, Episcopul Giurgiului.

La eveniment au mai participat pr. Sabin Mâţ, protopopul Giurgiului, mai mulţi stareţi de mănăstiri, clerici, precum şi reprezenţanţi din mediile sociale. „Cunoaşterea originii şi implicit a identităţii este o condiţie sine qua non a existenţei sentimentului de apartenenţă la comunitatea naţională din care face parte o grupare de oameni, şi din acest motiv cercetarea istorică are o importanţă deosebită în dezvoltarea personalităţii acelei grupări de oameni, care s-a format ca o entitate bine definită. Acestea au fost unele din motivele care au stat la baza deciziei de a descoperi trecutul Parohiei Meletie“, ne-a spus pr. paroh Mihail Constantin Balaban, autorul lucrării.

Cartea este împărţită în două capitole distincte, dar cu continuitate în timpul istoric, perioada de la 1864 şi până la 1981 fiind descrisă de judecătorul Ionel Florin Neghină, iar cea de la 1981 şi până în prezent de preotul Mihail Constantin Balaban. „Cercetarea istoriei acestui sat a fost anevoioasă, deoarece formarea lui oarecum recentă, într-o perioadă istorică tumultuoasă, plină de schimbări, uneori radicale, atât în viaţa laică, dar mai ales în cea a Bisericii, a făcut ca multe din documentele ce ar fi putut completa lipsurile resimţite în curgerea firească a lucrurilor să nu poată fi descoperite în izvoarele cercetate. Cu toate acestea, ca un adevărat profesionist, domnul judecător a reuşit să identifice suficiente elemente care să definească originea satului şi implicit a Parohiei Meletie, dezvoltarea sa şi eforturile comunităţii nou-înfiinţate de a-şi păstra o identitate proprie. Mai mult decât atât, domnia sa a ancorat armonios istoria satului în istoria naţională, fiecare perioadă a dezvoltării satului fiind motivată cu dovezi palpabile şi cu argumente logice. În ceea ce priveşte perioada de la 1981 până în prezent, personal am încercat să scot în evidenţă aceleaşi eforturi ale sătenilor de a avea o identitate în cadrul comunităţii locale comunale, de a-şi păstra credinţa strămoşească şi de a-şi promova valorile moştenite. Prin tot ceea ce am scris împreună, ne bucurăm să spunem: satul nostru are o carte de istorie. Satul nostru are o istorie, dar abia acum a intrat în istorie. Undeva, acolo în marele puzzle al istoriei neamului nostru, al Ortodoxiei noastre, al istoriei vlăscene, era o minusculă piesă lipsă, dar azi locul gol s-a completat“, ne-a declarat pr. paroh Mihail Constantin Balaban. În încheiere, Ansamblul folcloric „Mugurel de Vlaşca“ a susţinut un minirecital de muzică populară, iar Adriana Georgişor, licenţiată a Conservatorului din Florenţa, a susţinut un recital de muzică uşoară şi religioasă din repertoriul internaţional.