Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri O nouă Adunare eparhială în Episcopia Oradiei

O nouă Adunare eparhială în Episcopia Oradiei

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Pr. Cristian Rus - 12 Mai 2010

La Reşedinţa chiriarhală a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, la sfârşitul săptămânii trecute, au avut loc lucrările de constituire a noii Adunări eparhiale, ca urmare a alegerilor preoţeşti şi mireneşti ce s-au desfăşurat în cele zece circumscripţii organizate în eparhie în data de 15 aprilie 2010, pentru perioada 2010-2014. De asemenea, Preasfinţitul Sofronie a anunţat, în mod oficial, în prezenţa membrilor aleşi în Adunarea eparhială şi a celorlalţi invitaţi, înfiinţarea Asociaţiei Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (A.F.O.R.E.O.) şi a prezentat-o pe doamna Viorica Cherteş, preşedintele acestei asociaţii.

În Paraclisul episcopal "Sfinţii Ierarhi Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropoliţii Transilvaniei" de la Centrul eparhial a avut loc o slujbă săvârşită de către Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei, în sobor de preoţi şi diaconi, urmată de Te Deum. În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc şi hirotonia în treapta diaconiei a tânărului absolvent de Teologie Ortodoxă Alexandru Bădilă, care urmează să devină preot misionar în cadrul Protopopiatului Oradea.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, în cuvântul festiv, PS Sofronie a anunţat, în mod oficial, în prezenţa membrilor aleşi în Adunarea eparhială şi a celorlalţi invitaţi, înfiinţarea "Asociaţiei Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei" (A.F.O.R.E.O.) şi a prezentat-o pe doamna Viorica Cherteş, preşedintele acestei asociaţii.

Chiriarhul Oradiei a precizat importanţa fondării unei astfel de asociaţii: "În această zi specială, de prăznuire a Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan, dorim să proclamăm în mod solemn înfiinţarea Asociaţiei Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (A.F.O.R.E.O.). Dacă astăzi constituim noua Adunare eparhială a Episcopiei Oradiei, din care fac parte numai bărbaţi, am dorit, ca o întregire a misiunii Bisericii, să aducem o bucurie şi credincioaselor noastre prin înfiinţarea acestei asociaţii a doamnelor ortodoxe. Prin această lucrare a femeilor ortodoxe din Bihor, care vor desfăşura activităţi cu caracter caritativ, cultural şi educaţional în cuprinsul Episcopiei Oradiei, nădăjduim la un mare ajutor în câmpul misionar, astfel încât vizibilitatea misiunii Bisericii noastre să fie cât mai pregnantă."

Sub preşedinţia PS Sofronie a avut loc şedinţa de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei. În cadrul şedinţei au fost aleşi trei membri, un cleric şi doi mireni, care vor face parte din Adunarea Naţională Bisericească: pr. Cornel Clop, ec. Călin Florin Mocan şi ec. Cornel Radu Aron, cei trei primind câte un mandat de reprezentare.

La finalul lucrărilor de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Oradiei, Preasfinţitul Sofronie a adresat alese mulţumiri şi felicitări tuturor membrilor aleşi în noua Adunare eparhială precum şi în celelalte organisme bisericeşti, exprimându-şi speranţa că pe parcursul celor patru ani de mandat Adunarea eparhială va desfăşura o activitate rodnică, spre folosul Bisericii noastre dreptmăritoare şi al neamului românesc.