În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei
Şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei a avut loc marţi, 31 august, în trapeza nouă a sfintei Mănăstiri Izbuc, sub preşedinţia Preasfinţitului Sofronie, Episcopul Oradiei. La şedinţă au participat, ca invitaţi, preoţii care fac parte din Comitetul de organizare a manifestărilor ce vor avea loc în toamna acestui an, cu prilejul jubileului celor 90 de ani de la reînfiinţarea Episcopiei Oradiei. Pe ordinea de zi a şedinţei s-au aflat discutarea detaliilor privind programul şi desfăşurarea diverselor manifestări ce vor avea loc în Episcopia Oradiei. Participanţii, în frunte cu PS Sofronie, s-au deplasat apoi în biserica de piatră a mănăstirii, cu hramul "Izvorul Tămăduirii", unde un sobor de ieromonahi şi diaconi a oficiat slujba de Te Deum, cu prilejul începutului noului an bisericesc. A urmat, în biserica de lemn, vernisajul expoziţiei de colaje reprezentând simboluri creştine, realizate de copiii din Parohia Rohani, participanţi la proiectul "Hristos împărtăşit copiilor". Aceştia s-au aflat într-o tabără de creaţie la Mănăstirea Izbuc.



.jpg)
