Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Proiectul „Structuri de economie socială SOLIDARe”, lansat la Sibiu

Proiectul „Structuri de economie socială SOLIDARe”, lansat la Sibiu

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 14 Dec, 2019

Arhiepiscopia Sibiului, în parteneriat cu Mondo Consultanță și Asociația Institutul Educațional pentru Politici Sociale Margareta, desfășoară proiectul „Structuri de economie socială SOLIDARe” prin care se dorește dezvoltarea antreprenoriatului social din Regiunea Centru.

Lansarea proiectului la Sibiu a avut loc joi, 12 decembrie, în prezența preoților din Sibiu și din împrejurimi, a reprezentanților Departamentului de asistență socială al Arhiepiscopiei Sibiului și a altor persoane interesate de domeniul economiei sociale. 

Reprezentanții instituțiilor partenere în desfășurarea acestui proiect au vorbit celor prezenți despre obiectivele acestuia și despre modul în care preoții și toți cei interesați pot să beneficieze de cursuri de formare în domeniul antreprenoriatului social și să obțină finanțare pentru un plan de afacere de economie socială în județele Brașov, Sibiu, Mureș, Alba, Covasna și Harghita.

„Suntem beneficiarii proiectului de economie socială care are ca obiectiv, întâi de toate, incluziunea socială și combaterea sărăciei. Acest proiect vine să întregească activitățile sociale pe care Biserica noastră, prin sectoarele de la fiecare centru eparhial, precum și prin asociațiile constituite în Federația «Filantropia», deja le desfășoară. Acest proiect este unul care arată deschiderea Bisericii noastre spre colaborarea cu alte entități spre a accesa fonduri europene în acest sens”, ne-a spus vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhim. Ioachim Tomoioagă.

Pregătire profesională și locuri de muncă

Proiectul vizează pregătirea a 110 persoane pentru antreprenoriatul social, înființarea de 21 de întreprinderi sociale cu finanțare din fonduri europene de până la 100.000 de euro și înființarea a cel puțin 105 noi locuri de muncă pentru persoanele din grupurile vulnerabile social.

„Proiectul «Structuri de economie socială SOLIDARe» presupune înființarea a 21 de entități de economie socială în Regiunea Centru pentru persoane care participă la programele de formare, dar și pentru persoane din publicul larg. În primele două luni vom avea un program dedicat formării și perfecțio­nării profesionale pentru antreprenorii în economia socială și pentru managerii de întreprindere socială și o serie de workshopuri dedicate elaborării planurilor de afaceri pentru entitățile de economie socială care se vor crea. La sfârșitul acestor 12 luni vom avea un concurs de planuri de afaceri care este deschis atât celor care participă direct în proiectul nostru și care trec prin programul de formare profesională, cât și persoanelor din publicul larg care au deja competențe de antreprenoriat social sau de management de întreprindere socială”, ne-a spus managerul de proiect Adina Ovedenie.

Proiectul „Structuri de economie socială SOLIDARe” este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Citeşte mai multe despre:   Arhiepiscopia Sibiului  -   SOLIDARe  -   Federatia Filantropia