La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Sărbătoarea Botezului Domnului la Mediterană
Pe locurile istorice din Egipt, sărbătoarea Botezului Domnului a fost cinstită după rânduiala străveche și de creștinii ortodocși. Preafericitul Părinte Teodor, Patriarhul Alexandriei și al întregii Africi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Patriarhală din Alexandria. De aici, Preafericirea Sa, clericii și credincioșii au mers pe malul Mediteranei, unde a avut loc Sfințirea cea mare a apei de Bobotează. La final, Patriarhul ortodox al Alexandriei a dat drumul unor porumbei albi în semn de pace și reconciliere între credincioși și între popoare, se arată pe site-ul Patriarhiei Alexandriei, patriarchateofalexandria.com.



.jpg)
