Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Ziua persoanelor cu dizabilități, marcată în Parohia Victoria din Stăuceni

Ziua persoanelor cu dizabilități, marcată în Parohia Victoria din Stăuceni

Galerie foto (4) Galerie foto (4) Știri
Un articol de: Tudorel Rusu - 05 Decembrie 2019

Pe data de 3 decembrie, de Ziua persoanelor cu dizabilități, preotul și enoriașii Parohiei „Nașterea Maicii Domnului”‑Victoria din Stăuceni i‑au vizitat și le‑au dăruit cadouri beneficiarilor Centrului de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilităţi „Stăuceni”.

Mai multe detalii despre acțiunea caritabilă ne‑a oferit pr. paroh Andrei Costin: „În Parohia Victoria, pe drumul ce duce spre Tocileni, localitatea natală a celui de‑al cincilea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, de câțiva ani se află un centru pentru persoanele cu dizabilități: Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilităţi «Stăuceni» din cadrul Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului Botoșani. Sunt aici 50 de beneficiari cu vârste de la 19 ani la 56 ani, predominant cu dizabilități mintale. Între parohia noastră și centru există o colaborare strânsă, fiind în permanentă comuniune. Prin grija doamnei Oana Andrei, șef centru, beneficiarii trăiesc ca într‑o familie, beneficiind de cele mai bune îngrijiri. De asemenea, parte din ei sunt nelipsiți de la slujbele și din viața bisericii din satul nostru. Pe 3 decembrie, fiind ziua lor, am hotărât, împreună cu enoriașii și conducerea centrului, ca pe lângă serbarea ce și‑o pregătesc ei special pentru această zi, să ne îngrijim puțin și de sufletele lor, prin săvârșirea slujbei Aghesmei și a Tainei Sfântului Maslu. Enoriașii parohiei au participat și ei, fiecare venind ca la un aniversat, cu mici cadouri. La final, am avut parte de o surpriză comună: beneficiarii centrului ne‑au colindat și ne‑au emoționat. Preț de câteva ceasuri am fost o familie și chiar dacă nu suntem mereu împreună, grija și rugăciunile noastre se îndreaptă mereu spre acești frați și surori ale noastre mai mici. Ne‑am îmbrățișat și am promis că vom reveni!”

Citeşte mai multe despre:   filantropie  -   Sfantul Maslu  -   Parohia Victoria Stauceni