Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită în sesiunea din 24 iunie 2026, a decis, prin vot secret, alegerea a patru noi membri corespondenți. Potrivit unui comunicat de presă al Academiei Române, au fost al
Bucureștiul de azi și de altădată
Asociația Bucureștiul meu drag și Muzeul Municipiului București prezintă expoziția „Trecut-au anii 2024”. Fotografiile realizate de Șerban Lăcrițeanu în anii ’70, surprinzând tramvaiele și viața cotidiană a vremii, sunt puse în contrast cu fotografii ale tramvaielor din zilele noastre, imagini surprinse de fotografi contemporani. Puteți vedea astfel cum s-a transformat orașul și cum trecutul și prezentul se împletesc în peisajul urban. Vernisajul expoziției va avea loc astăzi, 17 septembrie, de la ora 18:30, în grădina Palatului Suțu, iar ulterior va putea fi vizitată până în 15 octombrie. (A. D.)



.jpg)