Gospodinele din Baia Mare care doresc să gătească tradițional bucatele pascale au posibilitatea să facă acest lucru la cuptorul Muzeului Satului din Baia Mare. „Ne-am gândit să oferim posibilitatea celor
Flori pentru Irene
Expoziția caritabilă „Flori pentru Irene” reunește lucrările a 50 de artiști plastici din toată țara, care vin în sprijinul Irenei Ecaterina Constantin, în vârstă de 4 ani, diagnosticată cu leucemie acută mieloblastică, fiica părintelui arhidiacon Mihail Bucă, dirijorul și fondatorul Grupului psaltic „Tronos” al Patriarhiei Române.
Vernisajul expoziției va avea loc în 5 octombrie, ora 18:00, la Centrul Metropolitan de Educație și Cultură „Ioan I. Dalles”. Curatoriată de Luiza Barcan și Valeriu Drăgan, expoziţia poate fi vizitată până la 29 octombrie. Evenimentul este realizat în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici din România. (A. D.)


