S-au împlinit zece ani de când Moara de hârtie din Comana a lansat un mărțișor aparte, lucrat din hârtie manuală cu inserții florale și cu urări în versuri, numit Cărțișor. Nămeții au troienit drumurile, dar sâmbătă, 21 februarie, echipa care bucură oamenii cu mărțișorul cultural a sărbătorit evenimentul cu prietenii - adulți și copii din comunitate care beneficiază de existența Cărțișorului.
Prezervarea patrimoniului imaterial al aromânilor din Albania
Mai multe instituţii din România, printre care se află Universitatea "Ovidius" din Constanţa, Institutul de Etnografie şi Folclor "Constantin Brăiloiu" din Bucureşti, Universitatea din Bucureşti, Centrul European de Studii în Probleme Etnice ş.a., au început să lucreze la un proiect amplu, intitulat "Aromânii din Albania - prezervarea patrimoniului lor imaterial". Obiectivele principale ale proiectului sunt alcătuirea unui repertoriu sau catalog de valori ale Patrimoniului imaterial fârşerot existent în prezent în Albania, depistarea componentelor dispărute din Patrimoniul imaterial fârşerot şi găsirea soluţiilor optime privind protejarea acestor valori patrimoniale comunitare.
Pentru a putea înfiinţa şcoli în limba română, licee, biblioteci în comunitatea fârşerotă este nevoie şi de o astfel de cercetare de teren, cu caracter interdisciplinar, spun organizatorii.


