Îmi amintesc cu nostalgie de perioada studenției, când abia așteptam să particip la slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul din săptămânile întâi și a cincea ale Postului Mare. Atât de impresionată
Tabără de pregătire pentru urgenţele medicale
Studenţii la Medicină şi la Asistenţă medicală generală din centrele universitare din România şi din Republica Moldova pot participa la tabăra de vară „Basic and Advanced Emergency Training Camp”, organizată de Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie (UMFST) „George Emil Palade” Tg. Mureş, în perioada 18-31 august 2024.
Pe parcursul celor două săptămâni, studenţii vor participa la cursuri şi workshopuri, la simulări reale şi virtuale, unde vor avea ocazia să exerseze manevre de suport vital de bază şi suport vital avansat, să interacţioneze cu lectorii şi cu colegii lor din alte centre universitare. „Scopul taberei BAETC este de a contribui la formarea profesională şi academică a studenţilor”, informează UMFST, citată de Agerpres. Criteriile de selecţie pot fi solicitate Organizaţiei Studenţeşti de Medicină de Urgenţă. (O. N.)


