Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Acțiune caritabilă a militarilor lugojeni
Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, militari din cadrul Batalionului 183 Artilerie Mixtă „General Ion Dragalina” din Lugoj, județul Timiș, au derulat o campanie caritabilă menită să îi ajute pe copiii care trec printr-o situație dificilă. „Au fost achiziționate șase tablete, de ultimă generație, care au fost dăruite unor copii proveniți din medii defavorizate. Înainte de primirea cadourilor, aceștia au susținut un scurt program de colinde. Activitatea s-a desfășurat cu respectarea regulilor sanitare privind prevenirea infectării cu virusul SARS-CoV-2”, ne-a transmis părintele Emanuel Gafița, preot militar al Garnizoanei Lugoj.



.jpg)