Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Acțiune de donare de sânge la Galați
Joi, 23 noiembrie 2023, 20 de elevi de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi şi 10 preoţi şi credincioşi din muncipiul Galaţi au participat la o nouă acțiune de donare de sânge.
Campania de donare de sânge la care au participat elevii seminarişti, preoţii şi credincioşii gălăţeni este rezultatul bunei cooperări pe care Arhiepiscopia Dunării de Jos o are cu Centrul Regional de Transfuzie Sanguină din Galaţi. Acţiunile de donare de sânge organizate la nivelul Arhiepiscopiei Dunării de Jos se desfăşoară constant şi se înscriu în cadrul campaniei inițiate de Patriarhia Română „Donează sânge, salvează o viață!”.



.jpg)