Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Ajutorul către semeni continuă în Arhiepiscopia Târgoviștei
La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, în perioada 28 aprilie - 3 mai 2020, pentru acoperirea unor nevoi concrete ale unor semeni aflați în dificultate, pentru minimizarea efectelor sociale ale noii pandemii, Arhiepiscopia Târgoviștei a cheltuit suma de 71.650 de lei, în cadrul unor acțiuni filantropice, în care au fost implicați 204 voluntari și 70 de preoți.
Au fost ajutate 1.658 de persoane, care au primit: hrană caldă, pachete alimentare, apă îmbuteliată, cumpărături de primă necesitate, produse igienico-sanitare și medicamente. De asemenea, le-au fost achitate servicii medicale și facturi la utilități celor aflați în imposibilitatea de a le susține singuri, ne-a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)