Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Arhiepiscopia Timișoarei a oferit alimente pentru spitalul de psihiatrie din Gătaia
Arhiepiscopia Timișoarei, prin implicarea directă a Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, a acordat marți, 6 aprilie, un nou ajutor umanitar Spitalului de Psihiatrie Gătaia, județul Timiș. În prezența Părintelui Mitropolit Ioan, aproximativ două tone de alimente au fost oferite pacienților din această unitate publică sanitară de monospecialitate de tip pavilionar.
De la începutul pandemiei, Arhiepiscopia Timișoarei a oferit spitalului, în mod constant, alimente necesare pentru asigurarea unui regim alimentar echilibrat, corespunzător afecțiunilor pacienților, știut fiind faptul că, într-o unitate medicală, atât tratamentul medical, cât și regimul alimentar au un însemnat rol terapeutic, accelerând refacerea organismului persoanei suferinde.



.jpg)