Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Bucuria primăverii vestită vârstnicilor de copiii de la Centrul „Sfânta Sofia”
Centrul de zi pentru copii „Sfânta Muceniță Sofia”, care funcționează în cadrul Sectorului social-filantropic și misionar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a desfășurat joi, 3 martie, campania „Vestim bucuria primăverii”. Cu această ocazie, 19 copii care beneficiază de serviciile centrului au adus bucurie persoanelor vârstnice îngrijite la Așezământul social „Acoperământul Maicii Domnului” al Parohiei Precupeții Vechi și la Căminul de bătrâni Luxab din Capitală. Cei mici au interpretat, alături de coordonatorii lor, cântece specifice anotimpului primăverii și melodii dedicate mamei, oferind doamnelor prezente flori și mărțișoare. La rândul lor, copiii au primit daruri din partea ambelor instituții.
„Acțiunea de astăzi reprezintă continuarea unei tradiții frumoase, începută și menținută de copiii de la acest centru al Arhiepiscopiei Bucureștilor, care vestesc începutul primăverii persoanelor vârstnice aflate în așezămintele din cuprinsul eparhiei. Au vizitat cu această ocazie Așezământul social de la Parohia Precupeții Vechi și Centrul pentru persoane vârstnice Luxab, în cadrul căruia funcționează Asociația «Sfântul Ierarh Alexandru» și «Sfânta Cuvioasă Parascheva». Prin cântec, cei mici le-au împărtășit rezidenților din inocența, bucuria și voia lor bună”, a afirmat părintele Ionuț Tutea, consilier eparhial.



.jpg)