Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campania „Daruri de toamnă” în Arhiepiscopia Tomisului
Preoții parohi Cătălin Moroșan şi Alexandru Lupașcu de la parohiile „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Constanța și „Naşterea Maicii Domnului” din Murfatlar au desfășurat zilele trecute campania „Daruri de toamnă”, în cadrul căreia au fost împărțite alimente pentru 70 de familii aflate în dificultate, din Constanța și Murfatlar. „Pentru o familie defavorizată am oferit o sobă care le va fi de trebuință în anotimpul rece. Mulțumim Bunului Dumnezeu că ne‑a ajutat să desfășurăm această campanie și dorim ca pe viitor să continuăm ajutorarea familiilor greu încercate. De câteva ori pe an, în parteneriat cu parohia din Murfatlar, organizăm astfel de campanii de ajutorare, toate cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului”, ne‑a transmis părintele Cătălin Moroşan, parohul Bisericii „Sfântul Arhidiacon Ştefan” din Constanţa.



.jpg)