Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campania „Donează sânge, salvează o viață!” în Eparhia Târgoviștei
În perioada 13‑27 noiembrie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, s‑a desfășurat în Arhiepiscopia Târgoviștei a doua parte a campaniei de donare de sânge „Donează sânge, salvează o viață!”
Cu acest prilej, eparhia a sprijinit activitatea de donare de sânge, atât de necesară pentru instituțiile medicale, în scopul salvării de vieți omenești.
La campania de donare de sânge au participat 254 de persoane, clerici și credincioși din parohii ale protoieriilor Titu, Găești și Pucioasa, fiind colectați 114 litri de sânge, ne‑a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)