Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campania „Mâinile bucuriei” la Parohia Fîrliug, județul Caraș-Severin
Tinerii membri ai Centrului catehetic al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Fîrliug, județul Caraș-Severin, au început derularea unor activități și proiecte caritabile care în această perioadă delicată au scopul de a veni în sprijinul oamenilor nevoiași sau aflați în dificultate.
Inițiativa primei campanii umanitare, de ajutorare a semenilor din Parohia Fîrliug, a luat naștere în anul 2014, prin colaborarea dintre Biserică și școală, în scopul oferirii de rechizite, alimente și îmbrăcăminte copiilor nevoiași.
În prezent, tinerii și copiii care în urmă cu câțiva ani au fost beneficiari ai campaniei umanitare demarate de către Parohia Fîrliug s-au întors să facă parte din activitatea caritabilă adoptată și implementată la nivelul comunității după modelul inspirat de Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, implicându-se în scopul sprijinirii, vizitării și oferirii de alimente și produse igienico-sanitare unui număr de persoane vârstnice din parohie.
Campania umanitară „Mâinile bucuriei” este un proiect al ATOR Banatul de Munte ce a luat naștere în luna martie a anului 2020, în folosul sprijinirii persoanelor vulnerabile și aflate în categoria de risc, în contextul pandemiei de COVID-19, și reprezintă cea mai mare activitate a asociației.



.jpg)