Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Colinde cântate la Spitalul Municipal din Caransebeș
În seara zilei de sâmbătă, 18 decembrie, Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului a colindat, alături de părintele de caritate Petrică Timiș, secția de COVID, dar și celelalte secții din cadrul Spitalului Municipal din Caransebeș.
Echipați corespunzător, însoțiți de părintele care slujește la capela spitalului și de doamna doctor Loredana Liuba, director medical SMUC, colindătorii au adus vestea cea bună a Nașterii Domnului Iisus Hristos și la bolnavii din secția COVID a spitalului. Cu această ocazie, colindătorii au adus un dar muzical și în alte secții ale unității medicale.



.jpg)