Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Donaţie pentru Spitalul Judeţean din Zalău, judeţul Sălaj
Episcopia Sălajului a oferit sprijin material şi duhovnicesc, în perioada stării de urgenţă cauzate de pandemia de COVID-19, în cadrul programului „Sfântul Zotic”. Prin implicarea mai multor parohii, au fost oferite alimente şi medicamente, iar persoanele afectate de condiţiile de izolare au beneficiat de sprijin la plata facturilor. De asemenea, au fost sprijinite mai multe spitale, prin achiziţionarea de aparatură şi echipamente medicale.
„Episcopia Sălajului a acordat o maximă atenție celor care se confruntă cu grave probleme sociale în contextul pandemiei de COVID-19, oferind alimente, hrană caldă și consiliere, asigurând sprijin financiar pentru plata utilităților și cumpărarea de medicamente pentru 510 persoane cu risc social. Tot în aceeași lumină a praznicului Învierii, Parohia «Sfântul Arhidiacon Ștefan» din Zalău a venit în sprijinul Spitalului Județean Sălaj, printr-o donație în valoare de 10.000 de lei, cu scopul de susținere a eforturilor medicilor în această perioadă pentru stoparea răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus. Această donație este rodul unei colecte organizate la nivel de parohie, în care s-au implicat, substanțial, cei trei preoți slujitori ai Parohiei «Sfântul Arhidiacon Ștefan» și familiile acestora”, se arată într-un comunicat al Episcopiei Sălajului.



.jpg)