Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Măști oferite clericilor și ostenitorilor Arhiepiscopiei Târgoviștei
În perioada decembrie 2020 - martie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, a oferit, cu sprijinul unor buni creștini, 430.000 de măști de protecție, preoților din Eparhia Târgoviștei, angajaților neclericali de la parohii, mănăstirilor, Centrului social creștin, cantinei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Târgoviște, Fundației Catedrala Eroilor și angajaților Centrului eparhial.
La inițiativa Înaltpreasfinției Sale, încă de la începutul noii pandemii, Arhiepiscopia Târgoviștei contribuie la efortul social general de limitare și eradicare a acestei provocări a timpului nostru, precum și de sprijinire a celor mai afectați dintre semenii noștri, ne-a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)