Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Muzeul Arhiepiscopiei Dunării de Jos vine în sprijinul celor afectaţi de pandemie
Joi 14 mai, Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Casian, a donat Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi un ventilator mecanic de tip Trilogy Evo, patru concentratoare de oxigen EverFlo, şase măşti dedicate şi kitul cu accesorii şi consumabile, ne-a transmis părintele Rareş Bucur, consilier eparhial.
Prin această iniţiativă s-a dorit sprijinirea unităţii sanitare cu aparatura necesară pentru îngrijirea persoanelor infectate cu noul coronavirus, internate în Secţia de Terapie Intensivă a spitalului gălăţean. Finanţarea proiectului s-a realizat prin contribuţia Muzeului eparhial şi a altor filantropi, în cadrul campaniei intitulate „Donează pentru viaţă”, desfăşurată în eparhie în perioada martie-mai 2020. Valoarea dispozitivelor medicale donate în cadrul acestei acţiuni este de 80.000 de lei. În Capela „Întâmpinarea Domnului și Sfinţii Martiri Brâncoveni”, din cadrul Muzeului eparhial, au fost semnate documentele de recepţie cu firma distribuitoare a echipamentului medical şi de donare a acestor aparate către conducerea spitalului.



.jpg)