Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Peste 2.300 de elevi au primit ghiozdane cu rechizite de la Arhiepiscopia Râmnicului
Arhiepiscopia Râmnicului a oferit 2.315 ghiozdane cu rechizite elevilor care provin din familii cu posibilități materiale reduse.
Materialele școlare au fost distribuite de preoții din cele patru protopopiate ale eparhiei, în funcție de nevoile parohiilor.
Scopul activității este de a susține școlarizarea elevilor din categorii dezavantajate, a copiilor aflați în situații de risc, dar și pentru a încuraja copiii capabili de performanță.
Ajutorul oferit de eparhie a fost în valoare totală de 215.500 lei.
Anual, la începutul școlii și la marile sărbători, eparhiile din Patriarhia Română oferă ajutor elevilor și familiilor cu posibilități materiale reduse pentru a susține educația tinerilor și menținerea lor în sistemul educațional.



.jpg)