Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Solidaritate cu cei aflați în suferință
Episcopia Basarabiei de Sud, cu sprijinul dr. Petre Oprean și al Spitalului Lukas din Sighișoara, a dăruit o ambulanță pentru nevoile Spitalului raional din Cantemir.
„Ne rugăm Domnului să binecuvânteze personalul medical și să dăruiască sănătate tuturor celor bolnavi, să ne ajute să avem mai multă dragoste și atenție față de cei suferinzi, de cei bolnavi și însingurați și să le aducem speranță pentru un viitor mai bun, acum la început de an. Mulțumim binefăcătorilor noștri și ne rugăm Domnului să ne inspire în lucrarea noastră misionară”, a arătat Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud.



.jpg)