Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Sprijin pentru persoanele de la un adăpost de urgență din Pitești
În contextul epidemiei COVID-19, Sectorul social-filantropic și de misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a venit în ajutorul celor aflați în nevoi sau în izolare.
Preoții din municipiul Pitești au stabilit un calendar de activități care se va desfășura în perioada 26 martie - 14 aprilie 2020, în care vor duce hrană caldă tuturor celor care se află în Adăpostul de Urgență pe timp de noapte Nord din Pitești, care a devenit adăpost permanent, se arată pe site-ul eparhiei, eparhiaargesului.ro.



.jpg)