Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Tablete pentru elevi de la Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord
În contextul pandemiei de COVID-19, Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, cu sprijinul preoților parohi și al credincioșilor, a organizat o colectă specială pentru achiziționarea de tablete sau alte dispozitive electronice pentru elevii din România aflați în dificultăți materiale, în special pentru cei din clasele terminale.
La apelul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim de a-i ajuta pe cei defavorizați, aceste dispozitive electronice au fost cumpărate și apoi distribuite, prin programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, elevilor din județele Botoșani și Vaslui, beneficiarii programului, se arată pe site-ul eparhiei mitropolia-ro.de. 17 elevi din județul Botoșani au primit câte o tabletă, iar în județul Vaslui au fost distribuite 42 de tablete și 50 de laptopuri.



.jpg)