Datele unui Eurobarometru privind impactul ecranelor şi reţelelor sociale asupra sănătăţii mintale a tinerilor arată că 44% dintre adolescenţii din România consideră că petrec prea multe ore în faţa
Criză de aparate de radioterapie
Ministrul sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat joi că este nevoie în spitalele din România de 144 de aparate de radioterapie, în prezent fiind funcţionale doar 32. În luna noiembrie vor fi achiziţionate 10 aparate de radioterapie, urmând ca anul viitor să mai fie cumpărate alte zece, printr-un program al Băncii Mondiale. „Tratamentul pacientului bolnav de cancer este unul complex şi presupune tratament multimodal, aşa cum spun medicii. Asta înseamnă chimioterapie, radioterapie. (...) Din păcate, foarte mulţi pacienţi au nevoie de această procedură”, a spus Pintea.



.jpg)