Datele unui Eurobarometru privind impactul ecranelor şi reţelelor sociale asupra sănătăţii mintale a tinerilor arată că 44% dintre adolescenţii din România consideră că petrec prea multe ore în faţa
Program de prevenire a abandonului şcolar, în Capitală
Peste 1.000 de copii din clase I-IV, elevi din 38 de şcoli periferice din Capitală, beneficiază, începând din luna martie, de un program de prevenire a abandonului şcolar.
"Proiectul "Şcoala e de partea ta", iniţiat de către Direcţia Generală de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti (DGASMB), împreună cu Inspectoratul General Şcolar Bucureşti şi Fundaţia Joyo, se derulează timp de 12 luni şi concentrează şcolile cu cele mai multe probleme sociale din Capitală", a explicat directorul DGASMB, Cosmina Simean.
"Copiii sunt captivaţi şi cointeresaţi să înţeleagă mesajul nostru, prin iniţierea unor concursuri tematice legate de prevenirea abandonului şcolar, iar la final, cei mai buni se vor bucura de o binemeritată tabără de vacanţă pe perioada verii", a mai precizat Cosmina Simean.



.jpg)