Agenţia Internaţională pentru Energie (AIE), care a convenit o eliberare record de petrol din stocurile strategice, a prezentat 10 măsuri pe care le pot lua autorităţile, întreprinderile şi gospodăriile pentru
Sprijin pentru 59 de tineri fermieri din Alba
Aproape 60 de tineri fermieri din zona montană a județului Alba au primit în total circa 3,09 milioane de euro, drept primă tranşă, în cadrul măsurii „Dezvoltare Rurală (DR) 30 - Instalarea tinerilor fermieri”, potrivit Oficiului Judeţean pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (OJFIR) Alba.
Prin măsura DR 30 se urmăreşte instalarea tinerilor fermieri în poziția de manageri ai unei exploataţii agricole pentru îmbunătăţirea structurii de vârstă a populației ocupate în agricultură şi pentru încurajarea tinerilor din mediul rural, în special a celor din zona montană, de a rămâne în respectivele zone. (C.Z.)


