Digitalizarea sănătății nu mai aparține viitorului, ci face deja parte din viața de zi cu zi. Programările online, consultațiile la distanță, aplicațiile pentru monitorizarea stării de sănătate, dosarele me
Câți români s-au imunizat anti-COVID
Doar 4,6% din populația României a dobândit imunitate la COVID-19. Locuitorii din Suceava, primul județ-focar din România, au ajuns la un procent de imunizare de 20%, potrivit medicului infecționist Adrian Marinescu, citat de televiziunea națională. Procentul este mic, sub media europeană. Pentru a învinge pandemia ar fi nevoie de o imunizare a populației în proporție de 70-80%. Este însă un lucru imposibil pe termen scurt, pe cale naturală, fără un vaccin.
(Ileana Marin)



.jpg)